program do księgowości

Jaki program do księgowości wybrać dla JDG?

Posted by

Małe i średnie firmy, które swoją działalność opierają na uproszczonej księgowości, często starają się właśnie w tym obszarze działalności zredukować dotychczasowe koszty. Nic w tym dziwnego. Kiedyś przyjęło się, że zlecenie księgowości do biura rachunkowego stanowi najlepsze rozwiązanie. Czy jednak faktycznie tak jest? Sprawdźmy, czym jest program do księgowości i w jaki sposób może pomóc nam w zarządzaniu finansami firmy.

Program do księgowości dla małych firm – dlaczego warto korzystać?

Program do księgowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych to idealne rozwiązanie problemu związanego z samodzielnym zarządzaniem obszarem rachunkowości w firmie. Nie każdy przedsiębiorca zna się na księgowości – to oczywiste. Nie każdy jednak chce generować koszty poprzez zlecenie tego obszaru działalności ekspertom z biura rachunkowego. Rozwiązaniem jest wdrożenie we własnej firmie systemu do księgowości dla małych firm.

program do ksiegowosci

Czym jest taki program do księgowości?

To platformy, które pozwolą nam na realizację wszystkich zadań związanych z fakturowaniem, tworzeniem deklaracji podatkowych PIT, CIT, VAT, a także obliczaniem wartości składek ZUS. Dzięki platformie do księgowości wszystkie procesy związane z rachunkowością firmy staną się proste, w dużym stopniu zautomatyzowane, a nam pozostanie znacznie więcej czasu na realizowanie podstawowych aktywności związanych z firmą. Program do księgowości to najlepsza alternatywa, która pozwoli nam być zawsze na bieżąco z przepisami prawa.

Czytaj również  Audyt ekologiczny w firmie. Krok w kierunku zrównoważonego rozwoju

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oprogramowania do księgowości?

Na jakie funkcjonalności warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup programu do księgowości dla małych firm? Przede wszystkim bezpieczeństwo systemu. Wrażliwe dane finansowe naszego przedsiębiorstwa to ogromna wartość dla cyberprzestępców, którzy nie zawahają się, by je ukraść. Na szczęście nowoczesne programy do księgowości dbają o najnowsze certyfikaty, co sprawia, że elektroniczny obieg dokumentacji finansowej jest bezpieczny, a z drugiej strony generuje oszczędności. Podczas analizy różnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na to, czy system zapewnia nam zgodność z obecnymi przepisami prawa, a także czy w przypadku ich zmiany, system dostosuje się do nich. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców JDG, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu – to właśnie dla nich Nowy Ład przyniesie ogromne zmiany.

Nie bez znaczenia jest także funkcjonalność samego narzędzia oraz jego dostępność. Nowoczesne systemy działają z poziomu każdego urządzenia z dostępem do internetu, a dzięki temu nawet w smartfonie jesteśmy w stanie wystawić fakturę czy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe – co wybrać?

A zatem co będzie najlepszym rozwiązaniem dla drobnych przedsiębiorców, którzy działają w oparciu o uproszczoną księgowość? Czy zlecenie tego obszaru działalności do biura rachunkowego jest dobrym pomysłem? Tak, jeśli nie mamy absolutnie czasu na formalności, sami na przestrzeni lat zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jest to nasza słaba strona, a potencjalne koszty nie są aż tak uciążliwe.

Czytaj również  Zastosowanie kleju w przemyśle samochodowym

Jeśli jednak zależy nam na cięciu kosztów, lubimy mieć swoje finanse pod kontrolą, a także staramy się iść z duchem czasu pod kątem technologicznych nowinek wspierających prowadzenie działalności gospodarczej, to program do samodzielnej księgowości będzie strzałem w dziesiątkę. Jako dużą korzyść warto podkreślić preferencyjne warunki korzystania z tego typu systemów – bardzo często możemy natrafić na promocje, które jeszcze bardziej ograniczą koszty związane z użytkowaniem takiego systemu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *