Co to jest rachunek VAT? Dowiedz się teraz!

Posted by

Specjalny system podzielonej płatności, tak zwany „split payment” obowiązuje w bankowości od 1 lipca 2018 roku. Obowiązkowi temu podlegają wszystkie firmy posiadające konta w bankach czy też instytucjach typu SKOK. Nieodłącznym elementem tego systemu jest rachunek VAT połączony z kontem głównym. Warto więc poznać pewne podstawowe informacje na temat takiego rodzaju konta bankowego.

 

Skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnego komunikatu przelewu dostępnego w systemach bankowości czy też SKOK. Wspomniany wyżej rachunek VAT jest połączony z firmowymi kontami rozliczeniowymi, natomiast nie dotyczy on kont oszczędnościowo-rozliczeniowych należących do osób prywatnych.

 

Mechanizm podzielonej płatności umożliwia wykonywanie przelewów w taki sposób, że na konto firmy trafia kwota, którą ma on do dyspozycji, a kwota VAT jest kierowana na osobny rachunek. W przypadku dokonywania płatności zawierających VAT, środki na pokrycie tego podatku będą pobierane z konta VAT. Dodatkowo z tego konta w pierwszej kolejności będą pobierane środki w przypadku robienia przelewów do Urzędu Skarbowego w związku z deklaracjami VAT.

Jakie są zadania rachunku VAT?

 

Oczywiście pieniądze, które trafią na rachunek VAT będą nadal stanowiły własność podatnika, jednak nie będzie on mógł nimi dysponować z wyjątkiem sytuacji wspomnianych powyżej. Istnieje też możliwość otrzymania zwrotu środków zgromadzonych na rachunku VAT, jednak w tym przypadku należy złożyć stosowny wniosek do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Czytaj również  Co to jest logistyka FCL? Dowiedz się!

Do czego nie można wykorzystywać pieniędzy z rachunku VAT?

 

Rachunek VAT to konto, które nie służy podatnikowi do swobodnego dysponowania pieniędzmi, które są na nim zgromadzone. Oznacza to, że możliwe jest wykonywanie i odbieranie transakcji, które są związane wyłącznie z podatkiem VAT. Innymi słowy rachunku tego nie można wykorzystywać do regulowania podatków innych niż VAT, zapłaty dla kontrahentów, którzy są zwolnieni z VAT oraz zapłaty kwot, które przekraczają VAT na fakturze za towary czy też usługi.

Przelew split payment na nieprawidłowe konto

 

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, w której podatnik przeleje pieniądze w ramach systemu podzielonej płatności na konto prywatne lub na rachunek kontrahenta zwolnionego z VAT. W takiej sytuacji nie trzeba się martwić, ponieważ przelew nie zostanie zrealizowany i wróci z powrotem na konto VAT przedsiębiorcy. Będzie więc miał on możliwość wykonania przelewu ponownie, jednak tym razem na prawidłowy rachunek bankowy kontrahenta.

 

Jak widać rachunek VAT jest bardzo ważnym rodzajem konta technicznego przypisanego do każdego rachunku firmowego. Mechanizm ten stanowi zabezpieczenie przed przedsiębiorcami, którzy nieterminowo regulują VAT lub całkowicie unikają płacenia tego podatku. Inną metodą jest jednolity plik kontrolny, a w przyszłości planowane są dalsze sposoby „uszczelnienia” podatku VAT, takie jak na przykład wprowadzenie tak zwanej białej listy kontrahentów razem z kontami, na które można dokonywać płatności, aby uniknąć odpowiedzialności za podatek VAT, który nie został odprowadzony przez kontrahenta.

Czytaj również  Naprawdę tanie przesyłki kurierskie – czy to realne?

Źródło: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/pomoc/split-payment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *