Informatyka to rozległa, wciąż dynamicznie rozwijająca się dziedzina, czego odzwierciedleniem jest mnogość kierunków i specjalizacji z tego zakresu na uczelniach wyższych. Spośród zróżnicowanej formy zajęć na studiach dziennych, magisterskich i podyplomowych, te ostatnie podchodzą do zagadnień informatycznych w sposób najbardziej praktyczny, a przy tym bardzo szczegółowy. Sprawdź, jakie studia podyplomowe z informatyki wybrać i na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o powrocie na uczelnię.
Kiedy się zdecydować
Warunkiem podjęcia studiów podyplomowych jest ukończenie studiów wyższych co najmniej I stopnia. Nie ma w tym zakresie górnej granicy wiekowej czy dotyczącej stanowiska.
Ciekawym rozwiązaniem jest podjęcie studiów podyplomowych tuż po licencjacie lub w trakcie studiów magisterskich. Dlaczego? Ze względu na zawodowy, praktyczny charakter studiów podyplomowych z dziedziny szeroko pojętej informatyki. Studia stacjonarne I stopnia najczęściej dają wiedze ogólną, nieco rozczłonkowaną, ale także poczucie, w czym jesteś dobry, co sprawia Ci przyjemność i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Natomiast informatyka na studiach podyplomowych to w tej chwili wąska specjalizacja np. z baz danych czy programowania, której program nauczania koncentruje się na praktyce – zajęcia to głównie warsztaty. Dodatkowym, cennym atutem jest szansa na poznanie ludzi już pracujących w zawodzie.
Kierunki informatyczne w formie podyplomowej to nie tylko okazja do rozwoju umiejętności z obszaru wykonywanej pracy, ale też na przebranżowienie. Jeśli nudzi Cię praca informatyka w korporacji, a pasjonujesz się np. grami – nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić specjalizację i szukać nowych wyzwań i pracy w nowym środowisku.
Najpopularniejsze kierunki
Bezapelacyjnie wśród „podyplomówek” informatycznych prym wiodą te związane z bazami danych: systemy i analiza baz danych (Oracle, SQL Server itp.) oraz programowanie: systemów dla biznesu, aplikacji mobilnych, systemów z bazami danych itd. Do topowych kierunków należą też studia dla nauczycieli informatyki oraz z zakresu bezpieczeństwa danych i administrowanie sieciami (np. konfiguracje routerów).
Ta oferta odzwierciedla realne potrzeby rynku pracy. Technologie pracują dziś i rozwijają się dla biznesu. Popularne są programy i rozwiązania informatyczne tworzone specjalnie dla konkretnych branż czy firm – czy to w przemyśle, czy w księgowości, czy w innej dziedzinie. Rośnie ilość gromadzonych informacji, firmy pracują w chmurach – potrzebni są specjaliści od zapewnienia bezpieczeństwa danych oraz administrowania nimi. A nauczyciele? Szkoły również wkroczyły w XXI wiek i dzieci uczą się informatyki już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Potrzebna jest kadra pedagogiczna z przygotowaniem o wysokich kompetencjach – to również branża, w którą warto inwestować.
Jak wybrać?
Wybór specjalizacji to dopiero początek. Oferta studiów podyplomowych z informatyki jest niezwykle bogata zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Warto przyjrzeć się naturalnie zapleczu uczelni – sprzętowi, którym dysponuje oraz liczebnością grup. Dobrze, jeśli zajęcia prowadzą praktycy, którzy część teoretyczną ograniczają do niezbędnego minimum i stawiają na mnogość ćwiczeń. Warto zaufać doświadczeniu i zdecydować się na studia, które mają już np. kilkunastą edycję lub gdy odbywają się na renomowanych uczelniach.