Urządzenia przeznaczone do cięcia papieru, takie jak gilotyny i trymery, wydają się na dłuższą metę nieodzowne w pracy biurowej. Ich posiadanie ułatwi nam skuteczne i estetyczne przycinanie dokumentów lub innych arkuszy, których obróbka ręczna byłaby zajęciem tyleż czasochłonnym, co narażającym ważne firmowe dane na zniszczenie.
Jak działa gilotyna?
Słysząc słowo „gilotyna”, w pierwszej chwili widzimy oczyma wyobraźni wynalezione w epoce Rewolucji Francuskiej narzędzie egzekucji. Ta sama nazwa oznacza jednak także niewinny przyrząd biurowy, bardzo przydatny w codziennej pracowniczej praktyce. Gilotyna (zwana też czasem przez producentów nożycami gilotynowymi) służy do cięcia papieru, albo cienkich arkuszy blachy w linii prostej. Składa się z dwóch noży nachylonych wobec siebie pod niewielkim kątem, poruszających się w taki sposób, że proces cięcia odbywa się w kilku krótkich etapach, dzięki czemu siła niezbędna do wykonania operacji staje się mniejsza. Gilotyny działają na tyle precyzyjnie i niezawodnie, iż przewyższają zdecydowanie możliwości tradycyjnych nożyczek. Za pomocą tych urządzeń wyrównuje się dokumenty, dokonuje przecięcia kartek lub odcinania perforacji.
Istnieje wiele rodzajów gilotyn, dostosowanych zarówno do użytkowania w warunkach domowych i w niewielkim biurze, jak i w dużym przedsiębiorstwie. Kluczowa wydaje się tu wydajność tych urządzeń, określana między innymi poprzez liczbę kartek, które można przeciąć jednorazowo. Niektóre tną od dziesięciu do kilkunastu arkuszy papieru za jednym razem, inne – nawet do pięciuset arkuszy. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w cenach sprzętu: najtańsze gilotyny można nabyć już za niecałe dwieście złotych, najdroższe wyniosą nas nawet kilka tysięcy.
Czym jest trymer?
Trymer biurowy, podobnie jak gilotyna, znajduje zastosowanie przy przycinaniu papieru niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania firmy: wszelkiego rodzaju dokumentów, pism urzędowych, firmowych wydruków, reklam, a nawet wizytówek. Trymery produkuje się w różnych rodzajach, a owa różnica między nimi tkwi przede wszystkim w formatach papieru, które są w stanie przycinać. Urządzenia najbardziej standardowe, używane w niewielkich biurach, ograniczają się przeważnie do cięcia formatu A4; bardziej skomplikowane i droższe trymery są dostosowane do radzenia sobie także z innymi formatami, czyli A3 i A2. Odmienność poszczególnych wariantów trymerów uwidacznia się również w zakresie ich automatyzacji; wersje „domowe” funkcjonują często w sposób bardziej manualny, zaś „firmowe” – w pełni automatycznie. Producenci wszystkich typów sprzętu zapewniają jednak, że jest on całkowicie bezpieczny dla użytkownika.
Różnica między gilotyną, a trymerem polega na odmiennej ilości ciętego za ich pomocą papieru. Gilotyna, dzięki nożom opadającym pod pewnym kątem, nadaje się do przecinania większych ilości arkuszy. Zaopatrzony w ostrze rotacyjne trymer poradzi sobie profesjonalnie nawet z pojedynczymi kartkami papieru (oraz z folią czy kartonem).