Urządzenia biurowe

TOP 5 niezbędnych urządzeń biurowych

Posted by

Dobrze prowadzone biuro stanowi wizytówkę każdej szanującej się firmy. Aby praca w nim mogła przebiegać sprawnie i efektywnie, niezbędny okazuje się zakup odpowiedniego sprzętu. Niektóre urządzenia biurowe wydają się na tyle nieodzowne, że przydadzą się nam niezależnie od tego, jaki typ przedsiębiorstwa prowadzimy.

Komputer

Zalety komputera nie podlegają dyskusji – żadna firma czy instytucja nie może się już bez niego obejść. Posiada on szerokie zastosowanie zarówno w komunikowaniu się ze światem (dzięki Internetowi i poczcie elektronicznej umożliwia prowadzenie korespondencji bez konieczności każdorazowego korzystania z tradycyjnych usług pocztowych), jak również w ustawicznym rozwoju naszego biznesu. Edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne stały się sztandarowymi narzędziami pracy biurowej, a przecież nie wyczerpują one bynajmniej możliwości przeciętnego laptopa czy – tym bardziej – komputera stacjonarnego.

Urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, kserokopiarka, skaner) – czy są potrzebne?

Żaden, nawet najlepszy komputer nie poradzi sobie z codziennymi zadaniami bez urządzeń peryferyjnych: drukarki, kserokopiarki czy skanera. Każde z nich można oczywiście zakupić pojedynczo, ale w ostatnich latach popularne stały się tzw. urządzenia wielofunkcyjne, wykonujące pracę wszystkich trzech wymienionych wyżej sprzętów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić zarówno w sposób bezpośredni (nabycie jednego urządzenia będzie tańsze niż zakup trzech, a wynieść nas może zaledwie kilkaset złotych), jak i pośredni (energia elektryczna!). Wpłynie to też korzystnie na aspekt przestrzennego zagospodarowania biura: jeśli posiada ono niewielkie rozmiary, powinno nam zależeć na jak najmniejszej ilości obiektów.

Czytaj również  Jak ozdobić zeszyt szkolny?

Telefon

Większość firm, nawet najmniejszych, zapewnia obecnie swoim pracownikom telefony komórkowe. I słusznie – przyczyniają się one do lepszego przepływu informacji między przedsiębiorstwem, a klientem oraz w obrębie samej firmy. Warto jednak postarać się o to, by w warunkach biurowych funkcjonował także telefon stacjonarny – pomoże to nieco w zbudowaniu pozytywnego wizerunku naszego biznesu, upewni bowiem potencjalnych kontrahentów, iż mają do czynienia z solidnym, wypłacalnym partnerem, nie zaś z firmą efemeryczną, korzystającą z podejrzanych połączeń na kartę.

Niszczarka do dokumentów

Urządzenie kojarzące się głównie z aferami politycznymi i filmami kryminalnymi, pełni w rzeczywistości ważną funkcję biurową. Czasami rzeczywiście służy do usuwania z obiegu informacji poufnych, często jednak pomaga po prostu wyeliminować dokumenty nieaktualne, przedawnione, zastępowane przez świeższe dane. Ceny niszczarek kształtują się rozmaicie – zapłacimy za nią od kilkuset do tysiąca złotych.

Projektor konferencyjny

Popularnie zwane rzutnikami, projektory znacznie ułatwiają przebieg firmowej konferencji czy spotkania biznesowego. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie należy przedstawić większej grupie osób zestaw slajdów czy wykresów z danymi. Zakupu możemy dokonać już od kwoty 800-900 zł, choć lepsze jakościowo rzutniki wyniosą nas nawet 2000 zł.