Piękna podłoga wymaga odpowiedniej ochrony. Można ją zapewnić poprzez dobranie odpowiedniego lakieru podkładowego, a następnie – lakieru nawierzchniowego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej lakierowi podkładowemu i postaramy się go dokładnie scharakteryzować.
Jak działa lakier podkładowy?
Lakier podkładowy zapewnia odpowiednią ochronę przeciwko zmianie koloru i barwy drewna. Dzięki niemu, nie będziemy musieli już tak bardzo się martwić o małe rysy, powstałe wskutek zabawy naszych małych dzieci, lub spowodowanych przez niesfornego psa. Dodatkowo, takie lakiery zapobiegają sklejaniu się bocznych płaszczyzn oraz zapadaniu się lakieru. Należy pamiętać, że drewno posiada pory. Lakier podkładowy dokładnie je wypełnia, dzięki czemu, jest drewno jest gładsze i milsze dla oka.
Właściwości lakieru podkładowego
Lakiery podkładowe są często szybkoschnącymi środkami. Należy być bardzo uważnym podczas ich nanoszenia. Najczęściej produkowane są one do powierzchni z metalu, aluminium, kamienia, szkła i właśnie drewna. W przypadku metalu, lakier podkładowy zapewnia bardzo dobrą ochronę przed korozją. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że da się go bardzo łatwo szlifować oraz malować innymi lakierami. Stanowi doskonałą podstawę pod późniejsze nakładanie lakieru nawierzchniowego. Jest on przeznaczony do, tak zwanego, gruntowania. Właśnie dlatego, musi się charakteryzować dodatkową, niezmiernie ważną cechą – zagwarantowaniem przyczepności dla lakieru nawierzchniowego.
Do jakiego rodzaju drewna można stosować lakiery podkładowe?
Nadają się one do praktycznie każdego rodzaju drewna. Jednakże, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co mówi ich etykieta. Niektóre lakiery podkładowe mogą zmienić barwę drewna. Lakier poliuretanowy spowoduje, że dąb będzie ciemniejszy. Niezmiernie ważnym jest, by zawsze dokładnie sprawdzać, do jakiego rodzaju drewna nadaje się interesujący nas lakier. Jeżeli tego nie zrobimy, piękna i elegancka podłoga może zmienić się w wielką, czerwoną tragedię.
Czy można zastąpić lakier podkładowy, lakierem nawierzchniowym?
Nie powinno się tego robić. Lakier podkładowy może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak w trakcie pracy możemy zauważyć, że ucieka nam znacznie więcej lakieru nawierzchniowego, niż powinno. Właśnie dlatego kwestie ekonomiczne nie powinny mieć tu aż takiej siły przebicia, by rezygnować z doskonałego środka do gruntowania.
Podsumowanie
Piękna, drewniana podłoga oraz inne, wymagające nawierzchnie, potrzebują odpowiedniej ochrony. Jeżeli chcemy, by cieszyły się doskonałym wyglądem przez długi okres czasu, powinniśmy zainwestować pieniądze w lakier podkładowy. Nie tylko pozwoli lakierowi nawierzchniowemu lepiej związać się z materiałem, ale też perfekcyjnie go zakonserwuje. Dzięki temu, będziemy mogli się pochwalić, na przykład, elegancką podłogą na długie lata.