Czym najlepiej ciąć metal?

Posted by

Cięcie metalu nie jest prostym zadaniem. Jest to bowiem materiał bardzo twardy, który trudno modelować. Poza precyzją, ważne są także umiejętności i dobry sprzęt. Na szczęście w specjalistycznych sklepach znajdziemy różnego rodzaju narzędzia, które poradzą sobie z metalami o różnej twardości.

Jakie narzędzia nadają się do różnego rodzaju cięcia?

Przy obróbce plastycznej wyróżnia się następujące sposoby cięcie: cięcie dwoma krawędziami tnącymi np. za pomocą stempla i matrycy, cięcie jedną krawędzią tnącą np. odkrawanie odkuwek, wygładzanie otworów, cięcie gumą, tj. wykrawanie na ostrych krawędziach wzornika ciśnieniem wytwarzanym przez warstwę gumy, cięcie nożowe, gdy zagłębiamy nóż w ciętym materiale oraz przebijanie otworów. W innych rodzajach obróbki wykorzystuje się również cięcie przy pomocy palnika gazowego, laserowe, plazmowe oraz cięcie wodą (strumieniem o bardzo wysokim ciśnieniu). Jeśli zdarza się nam ciąć metal, zaopatrzmy się w uniwersalne i skuteczne narzędzia. Jednym z podstawowych urządzeń jest szlifierka kątowa, która służy do cięcia różnych metali. Można ją wyposażyć w tarcze o specjalnym zastosowaniu, dostosowanym do ciętego materiału. Przyda się także poręczna piłka do metalu z brzeszczotem. W każdym warsztacie powinna się znaleźć piła tarczowa, w której do określonej czynności dobiera się kilka odpowiednich tarcz. Tarcze tnące o różnych grubościach i średnicach stanowią jedno z najbardziej wygodnych i precyzyjnych narzędzi do cięcia metali (stali, blach, rur, profili). Muszą one być wykonane z bardzo odpornego materiału, np. tzw. elektrokorundu.

Czytaj również  Tablety Apple: który jest dla ciebie odpowiedni?

Inne narzędzia do cięcia metalu

Bardziej zaawansowanym majsterkowiczom przyda się wyrzynarka, która służy do podcinania i wycinania, może być wyposażona w różnego rodzaju brzeszczoty, w tym także do cięcia metali. Wyrzynarka jest często zaopatrzona w równoległą prowadnicę, znacznie zwiększającą precyzję pracy, a także ogromnie praktyczną zintegrowaną prowadnicę laserową. Wśród przydatnych narzędzi należy wymienić również nożyce do metalu oraz imadło. Do cięcia elementów stalowych, takich jak rury, blachy, czy pręty możemy używać całej gamy narzędzi, począwszy od zwykłej piłki do metalu, szlifierki kątowej, nożyc (ręcznych lub elektrycznych) do metalu, gilotyny, piły tarczowej, aż do palnika acetylenowo-tlenowego. Stal nierdzewną trzeba ciąć ostrzem specjalnie dla niej przeznaczonym, gdyż używanie zwyczajnego ostrza może doprowadzić do korozji elementu nierdzewnego w miejscu cięcia. Jest to spowodowane opiłkami metalu, które pozostają na ostrzu po cięciu zwykłego metalu. Do cięcia miękkich metali, jakimi są aluminium i miedź wykorzystuje się specjalne tarcze widiowe. Ołów można ciąć przecinakiem do metalu lub ręczną piłką. Cięcie metalu nie jest łatwe, ale wystarczą odpowiednie narzędzia, by zrobić to precyzyjnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *