Jak dzisiaj pracują detektywi? Poznaj tajniki tego niecodziennego zawodu

Kategorie Biznes0 Komentarzy

Zdaniem wielu osób codzienność pracowników biura detektywistycznego to ciągłe pościgi i strzelaniny. W rzeczywistości są to długie godziny spędzone w biurze czy na obserwacji. W Polsce działa obecnie około 1500 licencjonowanych detektywów i ich liczba cały czas rośnie. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na ich usługi jest spore. Wynika to z rosnącej świadomości społeczeństwa. Jak zatem dzisiaj pracują detektywi?

Jakimi sprawami zajmują się pracownicy biura detektywistycznego?

Najwięcej spraw wiąże się po prostu z ustalaniem niewierności. Do biura detektywistycznego zgłasza się osoba, która podejrzewa małżonka o zdradę i potrzebuje tylko dowodu. Sporą grupą zleceń są te dotyczące poszukiwania osób zaginionych. To jedne z najtrudniejszych spraw do rozwiązania. Czasem klienci prowadzą detektywa o sprawdzenie czy ich dziecko nie zażywa narkotyków bądź czy opiekunka do dziecka jest osobą wiarygodną. Do tego dochodzą również sprawy karne i gospodarcze – oszustwa, malwersacje finansowe itd.

Jak wygląda codzienność detektywa?

Pracownicy biura detektywistycznego tak naprawdę w niczym nie przypominają prywatnych detektywów widzianych w telewizji czy kinie. Zresztą, gdyby tak było, musieliby niejednokrotnie działać niezgodnie z prawem. Nielegalne jest bowiem zakładanie podsłuchów czy włamania. Detektyw nie może używać sprzętu zarezerwowanego dla służb – podsłuchów, lokalizatorów GPS i innych. Jednak sam klient podsłuch w swoim domu czy mieszkaniu już założyć może. Tak naprawdę pracownik biura detektywistycznego spędza czas przede wszystkim na śledzeniu, obserwowaniu i czekaniu. Wymaga to oczywiście sporej dozy opanowania i cierpliwości.

Czytaj również  Archiwizacja danych osobowych

detektyw warszawa

Jak uzyskać licencję detektywistyczną?

Od roku 2013 nie trzeba  już zdawać egzaminu państwowego w celu zdobycia licencji. Obecnie wystarczy być niekaranym, mieć ukończone 21 lat i przedstawić pozytywną opinię komendanta powiatowej policji oraz stosowne orzeczenie lekarskie. W praktyce to jednak rynek szybko weryfikuje kompetencje.

Aby móc założyć naprawdę skuteczne w działaniu biuro detektywistyczne trzeba posiadać stosowną wiedzę podpartą praktyką. Dobry detektyw powinien również znać prawo, aby nie naruszać przepisów i nie działać na szkodę swoich klientów.

Biuro detektywistyczne – czy praca detektywa jest bezpieczna?

W pracy prywatnego detektywa zdarzają się sytuacje niespodziewane, z czym trzeba się oczywiście liczyć. Zagrożeniem może być zdenerwowany mąż, którego detektyw śledzi na prośbę zdradzanej żony itd. Dlatego osoby, które wykonują ten zawód muszą chronić zarówno siebie, jak i swoją rodzinę. Ze względów bezpieczeństwa nie należy w teren chodzić w pojedynkę. Prywatne dane osobowe takie jak adres zamieszkania również muszą pozostać tajemnicą. Na ogół pracownicy biura detektywistycznego pracują w zespołach dwuosobowych. Ponadto mają przy sobie przedmioty obronne np. pałkę teleskopową bądź paralizator. Broni palnej detektywi raczej nie posiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *