Zdaniem wielu osób codzienność pracowników biura detektywistycznego to ciągłe pościgi i strzelaniny. W rzeczywistości są to długie godziny spędzone w biurze czy na obserwacji. W Polsce działa obecnie około 1500 licencjonowanych detektywów i ich liczba cały czas rośnie. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na ich usługi jest spore. Wynika to z rosnącej świadomości społeczeństwa. Jak zatem dzisiaj pracują detektywi?
Jakimi sprawami zajmują się pracownicy biura detektywistycznego?
Najwięcej spraw wiąże się po prostu z ustalaniem niewierności. Do biura detektywistycznego zgłasza się osoba, która podejrzewa małżonka o zdradę i potrzebuje tylko dowodu. Sporą grupą zleceń są te dotyczące poszukiwania osób zaginionych. To jedne z najtrudniejszych spraw do rozwiązania. Czasem klienci prowadzą detektywa o sprawdzenie czy ich dziecko nie zażywa narkotyków bądź czy opiekunka do dziecka jest osobą wiarygodną. Do tego dochodzą również sprawy karne i gospodarcze – oszustwa, malwersacje finansowe itd.
Jak wygląda codzienność detektywa?
Pracownicy biura detektywistycznego tak naprawdę w niczym nie przypominają prywatnych detektywów widzianych w telewizji czy kinie. Zresztą, gdyby tak było, musieliby niejednokrotnie działać niezgodnie z prawem. Nielegalne jest bowiem zakładanie podsłuchów czy włamania. Detektyw nie może używać sprzętu zarezerwowanego dla służb – podsłuchów, lokalizatorów GPS i innych. Jednak sam klient podsłuch w swoim domu czy mieszkaniu już założyć może. Tak naprawdę pracownik biura detektywistycznego spędza czas przede wszystkim na śledzeniu, obserwowaniu i czekaniu. Wymaga to oczywiście sporej dozy opanowania i cierpliwości.
Jak uzyskać licencję detektywistyczną?
Od roku 2013 nie trzeba już zdawać egzaminu państwowego w celu zdobycia licencji. Obecnie wystarczy być niekaranym, mieć ukończone 21 lat i przedstawić pozytywną opinię komendanta powiatowej policji oraz stosowne orzeczenie lekarskie. W praktyce to jednak rynek szybko weryfikuje kompetencje.
Aby móc założyć naprawdę skuteczne w działaniu biuro detektywistyczne trzeba posiadać stosowną wiedzę podpartą praktyką. Dobry detektyw powinien również znać prawo, aby nie naruszać przepisów i nie działać na szkodę swoich klientów.
Biuro detektywistyczne – czy praca detektywa jest bezpieczna?
W pracy prywatnego detektywa zdarzają się sytuacje niespodziewane, z czym trzeba się oczywiście liczyć. Zagrożeniem może być zdenerwowany mąż, którego detektyw śledzi na prośbę zdradzanej żony itd. Dlatego osoby, które wykonują ten zawód muszą chronić zarówno siebie, jak i swoją rodzinę. Ze względów bezpieczeństwa nie należy w teren chodzić w pojedynkę. Prywatne dane osobowe takie jak adres zamieszkania również muszą pozostać tajemnicą. Na ogół pracownicy biura detektywistycznego pracują w zespołach dwuosobowych. Ponadto mają przy sobie przedmioty obronne np. pałkę teleskopową bądź paralizator. Broni palnej detektywi raczej nie posiadają.