Finanse to tak bogata dynamicznie rozwijająca się dziedzina, dlatego ciągle jeszcze jest w niej miejsce na zdobywanie nowych specjalizacji i poszerzanie wiedzy. Są szkolenia z finansów dla osób, które nie były wcześniej zawodowo związane z tym sektorem oraz dla takich, którzy pracują już w księgowości bądź przy analizach biznesowych i chcą być na bieżąco z trendami w branży.
Finansiści i nie finansiści
Na dzisiejszym rynku pracy specjalizacje są na tyle wąskie, że właściwie trudno już odróżnić finansistę od „nie finansisty”, gdyż tak naprawdę już od średniego szczebla stanowisk wszyscy mają do czynienia z budżetami, rozliczeniami i raportami. Aby dobrze rozplanować jakiekolwiek przedsięwzięcie i funkcjonować w nowoczesnej firmie, należy mieć rozeznanie w kwestiach podatkowych, zasadach budżetowania, podstawach rachunkowości i wskaźnikach rentowności.
Z kolei ci, których z zasady nazywamy finansistami, czyli księgowi, analitycy finansowi, bankierzy czy właściciele przedsiębiorstw muszą na bieżąco śledzić rozwój rynku i zmiany w przepisach, które determinują prowadzenie księgowości, płacenie podatków itd.
Rodzaje szkoleń z finansów
Szkolenia finansowe dla menedżerów – ich programy są zwykle napisane z myślą o osobach, które nie kształciły się na uczelniach ekonomicznych, ale na co dzień mają styczność z dokumentacją rachunkową, a ich praca ma bezpośredni wpływ na wyniki finansowe w przedsiębiorstwie. Poruszane są na nich podstawowe zagadnienia takie jak: system finansowy przedsiębiorstwa, sprawozdania finansowe, zasady rachunkowości, narzędzia księgowe i ocena przedsięwzięć biznesowych – podejmowanie decyzji o inwestycjach, budżetowanie.
Szkolenia dla finansistów – ich twórcy zakładają, że uczestnicy mają podstawową lub bardziej rozbudowaną wiedzę na temat rachunkowości i celują w wąskie dziedziny bądź aktualizację wiedzy o nowe przepisy. Można więc cyklicznie brać udział w szkoleniach, które informują o aktualnych zmianach w prawie i rozbudowują tę wiedzę o interpretację lokalnych urzędów. Mogą to być też szkolenia z controllingu, czyli zarządzania kosztami i rentownością. Zwykle mają one formę warsztatów i studium przypadków, gdyż polegają na syntetyzowaniu wiedzy finansowej i księgowej oraz uczą wykorzystywania jej w praktyce.
Szkolenia z finansów publicznych – to cała grupa szkoleń finansowych dla pracowników urzędów: dyrektorów, skarbników, audytorów, głównych księgowych. Zajęcia opierają się o ustawę o finansach publicznych. Poruszają zwykle bardzo wąskie zagadnienia, takie jak kontrola zarządcza, budżetowanie zadaniowe w danym roku, zamkniecie i otwarcie roku budżetowego, zarządzanie ryzykiem.
Finanse są dziedziną związaną z tak dużą ilością stanowisk i zadań w firmach prywatnych czy jednostkach budżetowych, że trudno je sprowadzić do jednego mianownika. Szkolenia są jednak zwykle dobrze sprofilowane i szczegółowo określają potrzebny do uczestnictwa w nich poziom wiedzy i wymaganą specjalizację.