Różnica między transportem FTL i LTL

Posted by

Zarówno termin FTL, jak i LTL są związane z transportem, lecz jakie są między nimi różnice?

Transport FTL

Sam skrót FTL wywodzi się z angielskiego, a mianowicie od trzech słów Full Truck i Load. W wolnym tłumaczeniu termin ten oznacza ładunek całopojazdowy lub też kompletny. Co to znaczy? Transport FTL charakteryzuje się tym, że jeden pojazd przewozi jeden ładunek i równocześnie jest nim w pełni obciążony. Innymi słowy oznacza to nic innego, jak po prostu maksymalne załadowanie ładunkiem środku transportu, który później trafi do jednego klienta. Taki typ transportu został stworzony specjalnie z myślą o dużych towarach, które są w stanie zapełnić całą ciężarówkę lub tira.

Taki typ transportu ładunku jest prosty zarówno dla klientów, jak i przewoźników czy spedytorów. Dzięki temu, że kierowca transportuje tylko jeden rodzaj materiału, unika on dodatkowych przeładunków czy zabierania towarów podczas bycia w trasie. Kierowca czuje z pewnością większy komfort dzięki transportowi FTL. Jego pojazd zostaje załadowany towarem, który taka osoba musi przewieźć do innego miejsca docelowego. Towar zostaje raz załadowany do ciężarówki lub tira. Następnie cały ładunek po dostarczeniu przez kierowcę, zostaje rozładowany po jego przyjeździe w magazynie. Osoba kierująca nie musi się martwić o rozładunek czy zabezpieczenie w jakiś sposób dostarczonego towaru. Taka forma dostawy jest niebywale szybka i komfortowa zarówno dla zlecającego, klienta, jak i dla samego wykonawcy zlecenia przewozu towaru.

Czytaj również  Jakie umiejętności powinien mieć prywatny detektyw?

Transport LTL

Skrót LTL podobnie jak FTL również pochodzi od słów z języka angielskiego. Less Than Truck Load to w tłumaczeniu na język polski częściowy załadunek samochodu ciężarowego czy kontenera. Ta forma transportu polecana jest dla mniejszych i średnich partii materiału. Czasami zdarza się tak, że ciężarówki nie zostają załadowane w całości, a terminy gonią i wtedy firma przewozowa traci pieniądze.

Różnice

Pierwszą i główną różnicą, która nasuwa się po przeczytaniu definicji LTL i FTL jest to, że pierwszy termin oznacza częściowe załadowanie pojazdu towarem, podczas gdy FTL oznacza jego całkowite uzupełnienie ładunkiem. Ze względu na dodatkowe rozładunki i załadunki transport LTL trwa zdecydowanie dłużej a sam jego zamysł jest o wiele bardziej skomplikowany. Klient zlecając transport FTL wykupuje całą ładowność pojazdu, podczas gdy metoda LTL umożliwia wykupienie zaledwie miejsca na przykład w ciężarówce. Przewożenie materiałów za pomocą dostawy jaką jest FTL umożliwia większy komfort zleceniodawcy, ponieważ w środku pojazdu znajduje się tylko i wyłącznie jeden rodzaj towaru. Inaczej dzieje się podczas dostawy LTL. W środku ciężarówki, w której jest wiele rodzajów ładunków od różnych zleceniodawców sprawia, że może dojść czasami do pomyłki lub uszkodzeń. Jednak każda firma świadcząca usługi LTL, jak i FTL z pewnością dokłada wszelkich starań, aby towary dojechały do klienta w nienaruszonym stanie.

Czytaj również  Najlepsze darmowe aplikacje biznesowe

Dowiedz się więcej: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/dedykowane-rozwiazania-ftlltl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *