Czy potrzebuję podstawki pod monitor?

Posted by

Osoby, które korzystają z komputera sporadycznie, kilka razy dziennie i przez krótki czas, mogą uważać, że podstawka pod monitor to zbędny wydatek. Trudno się z nimi nie zgodzić, ponieważ tak rzadkie i krótkie korzystanie z komputera lub laptopa nie powoduje żadnych dolegliwości. Problem pojawia się wtedy, gdy konieczne jest spędzenie przed komputerem kilku godzin i to codziennie. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości ze strony kręgosłupa, które niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Kiedy warto kupić podstawkę i jaką wybrać?

Jakie jest prawidłowe umiejscowienie monitora?

Ustawienie monitora jest kwestią bardzo ważną, ponieważ bezpośrednio wpływa na postawę, jaką trzeba przyjąć podczas korzystania z komputera. Oczywiście nie chodzi o to, aby stanowisko pracy przygotowywać z kątomierzem w ręku, ale warto zastosować się do kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest odległość monitora od oczu – powinien on znajdować się mniej więcej na długość ramienia. Im większy monitor, tym dalej należy go ustawić – zwykle odległość ta wynosi od 40 cm do 75 cm.

Obraz powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku w pozycji wyprostowanej, z delikatnie pochylonym karkiem. Oznacza to, że szczyt monitora powinien znaleźć się nieco wyżej niż linia wzroku. Należy pamiętać, że ustawienie monitora wyżej niż linia wzroku jest zdecydowanie niezdrowe. Wymusza to nienaturalne ustawienie karku, co powoduje nadmierne obciążenie górnego odcinka kręgosłupa. Ten sam problem pojawia się, gdy monitor znajduje się za nisko.

Czytaj również  Do czego służy gilotyna i trymer?

Z wyżej wymienionych względów warto zainwestować w podstawkę, dzięki której ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości jest znacznie łatwiejsze. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku laptopa, choć wówczas konieczny jest zakup myszki i zewnętrznej klawiatury. Jednak jest to niewielki koszt, dzięki któremu można znacząco poprawić komfort pracy i uniknąć dolegliwości związanych z kręgosłupem.

Jakie są rodzaje podstawek pod monitor?

Zdecydowanie najwygodniejsze są podstawki pod monitor zawierające dodatkowe szuflady i półki na dokumenty. Dzięki nim można nie tylko ustawić monitor w odpowiedniej pozycji, ale również w łatwy sposób uporządkować miejsce pracy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest podstawa, której wysokość ramy można regulować. Zwykle do wyboru jest 3-5 pozycji, dzięki którym monitor można ustawić na wysokości 10 lub 15 cm od podłoża. Na takiej podstawie można umieścić monitor o wadze wynoszącej nawet 36 kg. Podstawa powinna mieć gumowane, antypoślizgowe nóżki, dzięki którym można ją ustawić na dowolnej powierzchni. Nowoczesne modele posiadają dodatkowo specjalny schowek, w który można wsunąć klawiaturę po skończonej pracy. W zależności od rodzaju podstawka może posiadać pojemnik na płyty CD oraz specjalne wgłębienie na kubek.

W sprzedaży są także specjalne podstawki pod monitor, które można połączyć ze stacją bazową na laptop. Są to produkty funkcjonalne i praktyczne, posiadające dodatkowe półki na dokumenty oraz kieszonki na podręczne akcesoria biurowe. Najtańsze są podstawki pod monitor, które nie posiadają dodatkowego wyposażenia. Można je ustawić na każdym rodzaju nawierzchni

Czytaj również  Jakie długopisy wybrać do biura?