Na czym polega logistyka zwrotów?

Posted by

Logistyka zwrotów to dzisiaj wizytówka danej firmy. Bardzo często od jej wykonywanych zadań zależy czy klient jest zadowolony czy też nie. W praktyce mamy dwa rodzaje logistyki zwrotów. Jeden obejmuje odpady, materiały zużyte, zużyte opakowania, które wracają do firmy, są utylizowane i przerabiane zgodnie z zasadami ochrony środowiska a drugi rodzaj to zwroty bezpośrednio od klienta. W każdym przypadku logistyka zwrotów musi być zorganizowana idealnie.

Zwrot jest przykładem jednej z kategorii w całym łańcuchu sprzedaży

Fakt, że coś wraca jest spowodowany konkretnymi problemami powstałymi w łańcuchu dostaw. Bardzo często przyczynami zwrotów są nietrafione kampanie reklamowe, zła integracja ze sprzedawcą, zbyt wysoka dostępność danego towaru, zła polityka sprzedażowa. Ponadto wiele towarów wraca też bezpośrednio od klienta i tutaj przyczynami są: reklamacje, gwarancje, możliwość zwrotu towaru w danym okresie czasu.
Zwrot produktów nie jest zjawiskiem nowym, dzieje się to wszystko tak samo jak przepływ towaru od dostawcy do klienta tylko w kierunku odwrotnym. Tego typu zjawiska były zawsze, dzisiaj odpowiednia logistyka zwrotów ma za zadanie pokierować zwrotami tak by obie strony były zadowolone a w szczególności klient. Ponadto polityka zwrotów obejmuje dzisiaj także zwroty produktów, które nie będą zaśmiecać naszej planety. Toteż wszelkiego rodzaju opakowania zwrotne, produkty, które można przerobić lub jeszcze raz wykorzystać też są w zasięgu logistyki zwrotów, według której dane towary kierowane są w odpowiednie miejsca.

Czytaj również  Ile można zarobić na franczyzie punktu kurierskiego?

Zalety logistyki zwrotów

Dobra i odpowiednia logistyka zwrotów to odpowiednie planowanie, doskonała dystrybucja i pokazanie, że wizerunek danej firmy jest idealny. Główne zalety tego typu logistyki to:
– znaczne obniżenie kosztów poprzez wykorzystywanie towarów i produktów raz już wykorzystanych,
– znaczne zmniejszenie negatywnych działań na ochronę środowiska naturalnego,
– zachęcenie klientów do współpracy, poprzez bezproblemowe i szybkie rozwiązywanie problemów związanych ze zwrotami,
– pozytywny obraz firmy czy przedsiębiorstwa poprzez pokazanie pozytywnego wizerunku we współpracy z klientami.

Określone operacje w logistyce zwrotów

Logistyka zwrotów przejawia się poprzez określone procesy. Przykładami takich procesów mogą być:
– wprowadzenie ponowne towarów do obiegu, w wersji znacznie tańszej,
– przywrócenie na rynek towarów starszych, w których zregenerowano zepsute części,
– recykling,
– odzyskanie takich produktów, które można jeszcze wykorzystać i naprawić,
– współpraca z detalicznym klientem, który towar chce wymienić lub całkowicie go zwrócić.
W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest współpraca z klientem detalicznym. Wszystko powinno odbywać się tak, by każdy klient był zadowolony. Ponadto firmy zwiększają czas rękojmi czyli rzeczywisty czas, do kiedy klient ma się zdecydować by oddać dany towar. Logistyka zwrotów musi wszystkie te procesy ogarnąć tak by każda ze stron była zadowolona.

Źródło: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-zwrotow/

Czytaj również  Jak znaleźć oszczędności w firmie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *