Franczyza

Jak zadbać o płynność finansową w firmie?

Posted by

Każdy przedsiębiorca przyzna, że jedną z kluczowych rzeczy przy prowadzeniu firmy jest dbanie o płynność finansową. Jest zachwianie może mieć bowiem bardzo negatywne konsekwencje, w tym nawet , jak skutecznie dbać o płynność finansową.

Czym jest płynność finansowa?

Zacząć jednak trzeba od odpowiedzi na pytanie czym jest płynność finansowa. Mówiąc ogólnie płynność finansowa to różnica między wpływami a wydatkami w firmie. Utrzymanie płynności finansowej pozwala przedsiębiorstwu na terminowe regulowanie wszystkich zobowiązań finansowych. Co ważne, płynność finansowa dotyczy środków finansowych fizycznie zgromadzonych na koncie firmy. Są to zatem środki, którymi firma może w każdej chwili dysponować. Każdy przedsiębiorca musi zatem dbać o zachowanie płynności. Jak to robić?

Monitorowanie płatności

Jednym z takich sposobów jest systematyczne monitorowanie informacji o przychodach oraz kosztach. Aby było to możliwe w firmie prowadzona musi być dokumentacja finansowa w sposób uporządkowany i przejrzysty. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie w każdym momencie sprawdzić jakiego przychodu może się spodziewać w najbliższym czasie oraz jakie wydatki go czekają. W przypadku kiedy kontrahent będzie spóźniał się z zapłatą firma będzie mogła odpowiednio szybko zareagować.

Stosowanie przedpłaty

Dobrym sposobem na zachowanie kontroli nad płatnościami klientów jest stosowanie przedpłaty. Jest to skuteczne zabezpieczenie firmy przed ewentualną niewypłacalnością kontrahenta. Takie zasady płatności muszą być oczywiście uregulowane już na samym początku współpracy. Klient nie może być zaskoczony oczekiwaniem realizacji przedpłaty. Dzięki temu uniknie się ewentualnych nieporozumień. Może się oczywiście zdarzyć, że klient nie będzie w stanie dokonać przedpłaty. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ustalenie zaliczyć. Jeśli klient nie będzie w stanie później opłacić całości faktury zaliczka pokryje przynajmniej koszty realizacji zlecenia.

Czytaj również  Drukowanie wizytówek – 3 powody, dla których warto to robić

Faktoring

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie płynności finansowej w firmie jest stosowanie faktoringu (tutaj przeczytasz o tym co to jest faktoring). Ta forma finansowania faktur cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Usługa ta polega za zakupie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych faktur wystawionych przez firmę swoim klientom. Dzięki temu przedsiębiorstwo od razu otrzymuje środki finansowe. Nie czeka już aż płatność ureguluje klient, na którego faktura została wystawiona. Faktoring to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza jeśli firma wystawia faktury z długim terminem płatności. Co ważne, na rynku funkcjonuje kilka rodzajów faktoringu. Dzięki temu firma może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Wybrać można usługę faktoringu pełnego bądź niepełnego. Wszystko zależy od rodzaju klientów i okresu współpracy.

Prowadzenie biznesu to ciągle ryzyko i wyzwania. Jednym z nich jest utrzymanie płynności finansowej. Warto zatem rozważyć przedstawione wcześniej rozwiązania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *