Jak przygotować się na rozmowę z detektywem?

Posted by

Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług biura detektywistycznego. Większość spraw dotyczy niewierności małżeńskiej, ale zdarzają się i takie mniej typowe – porwania, zaginięcia, malwersacje, wykradanie danych firmowych itd. Jak wygląda w praktyce współpraca z prywatnym detektywem? Jak się do takiego spotkania przygotować?

Praca detektywa na co dzień

Rzeczywistość biura detektywistycznego ma niewiele wspólnego z tym, co widać na ekranach telewizorów. Prawdziwy detektyw nie może zachowywać się nieetycznie i niezgodnie z prawem. Sporą część jego codziennych obowiązków stanowi po prostu gromadzenie dokumentacji. Obecnie, za sprawą mediów społecznościowych, jest to znacznie prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Jednak same dane pozyskane w sieci to za mało. Kluczowe znaczenie ma zawsze rozmowa z klientem. Jak ona przebiega i czy trzeba się do niej w szczególny sposób przygotować?

Rozmowa z prywatnym detektywem

Detektyw może swojego klienta potraktować jako najważniejsze źródło informacji w danej sprawie. Nie ma w tym nic złego. Jeśli tylko rozmowa przyczyni się do rozwiązania sprawy, takie rozwiązanie ma same plusy. Tego typu wywiad może być wykorzystany do sprawdzenia tożsamości określonych osób lub firm i instytucji. Nic więc dziwnego w tym, że biuro detektywistyczne traktuje na ogół rozmowę jako najlepszą formę zdobywania informacji i to niezależnie od rodzaju prowadzonej sprawy. Wywiad wykorzystywany jest w sprawach związanych z niewiernością, sprawdzaniem uczciwości przyszłego partnera biznesowego, wykrywaniem oszustw itd.

Czytaj również  Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy 2022/2023?

Jak przygotować się do rozmowy z detektywem?

Pracownik biura detektywistycznego, który działa zgodnie z planem nie może zmusić swojego klienta lub inną osobę do odpowiedzi na pytania naruszające godność osobistą. Nie powinny być to również pytania przekraczające tzw. granice dobrego smaku. Doświadczony detektyw wie jak formułować pytania. Powinny być one przede wszystkim bardzo precyzyjne. Dodatkowo na tzw. pytania zamknięte można odpowiedzieć w ograniczony sposób. Detektyw właśnie tak kieruje rozmowę w określonym i wiadomym sobie kierunku.
Biuro detektywistyczne może przetwarzać dane osobowe, ale nie może jednocześnie ich udostępniać osobom trzecim. Po zakończeniu sprawy trzeba je zniszczyć. Dobry detektyw zachowuje tajemnicę na temat przebiegu śledztwa itd. Dlatego uważać trzeba na tych, którzy zdradzają zbyt dużo personaliów czy opowiadają szczegóły prowadzonych spraw.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Podczas wyboru odpowiedniego biura detektywistycznego należy zwrócić uwagę na szereg elementów. Przede wszystkim jednak detektyw powinien posiadać stosowną licencję i działać zgodnie z planem. Sprawdzić to można w ewidencji, którą prowadzi Departament Zezwoleń i Koncesji MSW. Sporo informacji dostarcza także rozmowa z detektywem. W czasie pierwszego spotkania na żywo można uzyskać najwięcej informacji. Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *