Czy niszczarka jest niezbędna w biurze?

Posted by

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma różnymi obowiązkami oraz licznymi wydatkami związanymi z koniecznością zakupu sprzętu potrzebnego do pracy w biurze. Z pewnością w biurach wielu firm znajdują się urządzenia, takie jak komputery, drukarki, skanery, itp. Okazuje się, że innym ważnym przedmiotem niezbędnym w każdym biurze jest niszczarka do dokumentów i płyt z danymi.

Ostatnimi czasy po wejściu przepisów RODO w życie, przepisy ochrony danych uległy znacznemu zaostrzeniu. W związku z tym konieczne jest spełnianie rygorystycznych standardów również w przypadku niszczenia dokumentów poufnych. Ręczna likwidacja takich papierów jest męcząca i przede wszystkim czasochłonna, więc warto zainwestować w niszczarki dobrych firm, takich jak Fellowes.

Niszczarka – podstawowe informacje i zasada działania

W zasadzie niszczarka jest urządzeniem posiadającym wyłącznie jedną funkcję, jaką jest rozdrabnianie papieru w taki sposób, że ponowne złożenie z niego dokumentu oraz odczytanie jakichkolwiek informacji jest niemożliwe. W ofercie najlepszych firm, takich jak Fellowes znajdują się niszczarki z równomiernie rozstawionymi ostrzami odpowiedzialnymi za cięcie dokumentów umieszczanych w urządzeniu na równoległe, cienkie paski. W ten sposób można utylizować w skuteczny i bezpieczny sposób dokumenty o charakterze poufnym. Nic więc dziwnego, że niszczarki Fellowes i innych producentów można znaleźć w kancelariach prawnych, bankach, dużych firmach, urzędach i innych miejscach, w których każdego dnia konieczne jest niszczenie setek, a nawet tysięcy poufnych dokumentów.

Czytaj również  TOP 5 niezbędnych urządzeń biurowych

Niszczarki w małych firmach

Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że niszczarki Fellowes oraz innych producentów są urządzeniami przeznaczonymi do użytkowania w dużych firmach i instytucjach. Nasuwa się więc pytanie czy sprzęt tego typu przyda się w małej, prywatnej firmie? Może się wydawać, że w niektórych przypadkach jest to zbędne urządzenie, gdy firma dysponuje małą ilością dokumentów wymagających niszczenia. Z drugiej strony wysoka wydajność niszczenia i brak możliwości odtworzenia dokumentów to atuty, na które warto zwrócić uwagę w dobie bardzo restrykcyjnych przepisów RODO, nawet w przypadku posiadania małej ilości dokumentów do niszczenia. O wiele lepiej jest wydać pieniądze na niszczarkę niż narazić się na surowe kary związane ze wspomnianymi wyżej przepisami. Przy pomocy niszczarek takich firm jak Fellowes można likwidować poufne dokumenty, a także korespondencję zawierającą nazwiska, adresy i inne chronione dane osób. Kolejnym atutem niszczarek jest to, że dzięki nim w biurze jest porządek, nie ma niepotrzebnych papierów, a to z kolei pozwala na lepszą organizację pracy.

Wybór odpowiedniej niszczarki

Na szczęście na polskim rynku można znaleźć wysokiej jakości niszczarki marki Fellowes oraz pochodzące od innych producentów. Dostępne są zarówno małe niszczarki, jak również urządzenia przystosowane do szybkiej utylizacji dużych ilości dokumentów w grubych plikach. Najlepsze urządzenia zniszczą również zalaminowane dokumenty, a także płyty CD i DVD oraz inne nośniki danych. W firmach, w których nie trzeba niszczyć zbyt wielu dokumentów, idealnie sprawdzi się urządzenie, jakim jest niszczarka ręczna.

Czytaj również  Jak przetrwać w cyberświecie? Zacznij od digitalizacji dokumentów!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *