Franczyza

Czy franczyza to dobre źródło dochodu?

Posted by

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jak wejść na rynek i zacząć prowadzić własną firmę. Jak się okazuje, jest to naprawdę bardzo trudne nie tylko pod względem koniecznych do spełnienia formalności, lecz przede wszystkim posiadania odpowiedniego pomysłu na biznes. W wielu przypadkach odpowiedzią na te problemy okazuje się franczyza. Czym ona jest i czy może to być dobre źródło dochodu?

Czym jest franczyza?

Od czego trzeba zacząć omawianie najważniejszych zalet i wad franczyzy? Przede wszystkim dowiedzieć się trzeba na samym początku, czym franczyza tak w ogóle jest. Na czym ona polega i co powinno się o niej wiedzieć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?
Franczyza to specjalna umowa zawierana pomiędzy franczyzobiorcą franczyzodawcą. Polega ona na prowadzeniu działalności gospodarczej pod szyldem innej marki. Oznacza to więc np. możliwość otworzenia sklepu, który będzie miał nazwę obecnej już na rynku sieci. Wykorzystywać się tu będzie nie tylko samą nazwę, lecz również logo danej marki, kolorystykę wyposażenia, a także wszelkie inne element z nią związane. Oczywiście w ramach franczyzy prowadzić można znacznie więcej różnych działalności. Może to być np. stacja benzynowa czy też restauracja.

Czytaj również  Jak otworzyć punkt przesyłki kurierskie?

Jakie są najważniejsze zalety franczyzy?

Jak można się bez trudu domyślić, zdecydowanie najważniejszą zaletą franczyzy jest to, że dostaje się dostęp do marki o ogromnym potencjale marketingowym. Jeśli otworzy się np. sklep spożywczy na zasadach franczyzy, jego nazwa, grafiki i logo będą doskonale znane klientom, ponieważ taki sklepów kraju mogą być tysiące, a w telewizji będą emitowane ich reklamy.
Co więcej, stając się franczyzobiorcą, otrzymuje się również dostęp do właściwie gotowego biznesu. Do prowadzenia takiej firmy potrzebny jest tak właściwie tylko lokal. Poszczególne element wyposażenia, regały, standy reklamowe, a nawet sam towar, dostarczać będzie franczyzodawca.
Jak można się bez trudu domyślić, wszystko to oznacza, że prowadząc taką firmę, będzie można osiągnąć naprawdę wysokie przychody. Oczywiście wiele zależy tu od konkretnej lokalizacji, a także branży, lecz najlepiej zarabiające franczyzy mogą miesięcznie generować setki tysięcy złotych.

Czy warto zdecydować się na franczyzę?

Jak więc widać franczyza to naprawdę ciekawy sposób na biznes. Zanim jednak przejdzie się do poważniejszego omawiania współpracy, warto poznać również drugą stronę tego medalu. Każdy franczyzobiorca musi podczas podpisywania umowy uiścić dość wysoką opłatę. Co więcej, zobowiązany jest także do comiesięcznego opłacania dostępu do marki, bez względu na to, jak radzić sobie będzie jego biznes. Dodatkowo prowadząc franczyzę, ma się bardzo ograniczone możliwości w zakresie usprawniania swojej firmy. Nie ma tu miejsca na kreatywność.
Czy pomimo tych wad warto się zainteresować franczyzą? Zdecydowanie tak, ponieważ prowadzenie takiej firmy może być rewelacyjnym sposobem na osiąganie naprawdę wysokiego dochodu, a dodatkowo spełniać się będzie można jako przedsiębiorca.

Czytaj również  Co to jest rachunek VAT? Dowiedz się teraz!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *