wnętrze siedziby banku

Co wziąć pod uwagę wybierając bank? Poradnik dla początkujących

Posted by

Większość osób zakłada swoje pierwsze konto bankowe zaraz po osiągnięciu pełnoletności. Jest to pewien sygnał osiągnięcia dorosłości, bardzo fascynujący dla większości młodych osób. Jednakże warto pamiętać, iż wybór odpowiedniego banku nie powinien pozostać nieprzemyślaną decyzją. Odpowiedni research zagwarantuje podjęcie prawidłowej decyzji, której dana osoba nie będzie żałować. Na wybór odpowiedniego banku składa się bardzo wiele czynników. Najważniejsze jest, by wybór uzasadnić dostępnością do niezbędnych dla siebie funkcji.

Co wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

Ważnym czynnikiem jest obecność placówek bankowych w pobliżu miejsca zamieszkania. Nie jest to aż tak istotne w momencie korzystania wyłącznie z bankowości internetowej bądź mobilnej. Warto mieć na uwadze, iż najbardziej rozpowszechnione placówki należą do największych banków w Polsce. W mniejszych miejscowościach można napotkać także banki spółdzielcze, które też okazują się dobrym rozwiązaniem. Bezpieczeństwo finansów na koncie również jest bardzo ważne. Warto zatem sprawdzić, który bank oferuje ubezpieczenie środków i jaka jest realna szansa na ich częściowe odzyskanie w przypadku przykładowego upadu banku.

Bezgotówkowe transakcje

W przypadku częstych płatności kartą bankomatową warto sprawdzić, który bank oferuje bezpłatne transakcje. Niektóre banki wymagają danej liczby operacji kartą w miesiącu w celu uniknięcia opłaty. Jednakże istnieją takie, w których płatności bezgotówkowe są całkowicie darmowe. Nie jest to specjalnie istotne, dla osoby, która korzysta z gotówki jedynie od czasu do czasu. W takim przypadku nie ma obaw, o niewykonanie transakcji kilka razy w miesiącu.

Czytaj również  Najlepsze darmowe aplikacje biznesowe

Mobilna bankowość

Większość banków posiada aplikację mobilną. Służy ona do kontroli swojego rachunku i stanu konta, sprawdzania historii i przebytych operacji, oszczędzania przy pomocy konta oszczędnościowego bądź placówek, a przede wszystkim do wykonywania szybkich przelewów. Obecnie jedną z najszybszych i najbardziej popularnych form płatności mobilnej jest płatność sześciocyfrowym kodem BLIK. Jest to bardzo pożądana funkcja w dzisiejszych czasach, dlatego warto rozglądnąć się czy wybrany bank takowy przywilej posiada. Zaraz obok BLIK-a stoją płatności Apple Pay i Google Pay. Obie dotyczą smartfonów i pozwalają na szybkie dokonywanie transakcji przy użyciu jedynie odcisku palca, skanu twarzy bądź ustawionego przez właściciela kodu. Takie płatności również zaliczają się do płatności zbliżeniowych, niezwykle popularnych w dzisiejszych czasach i z reguły dostępnych wszędzie.

Jak najłatwiej zweryfikować warunki banku?

W internecie można znaleźć bardzo dużo porównywarek, które świetnie przedstawiają oferty wszystkich najpopularniejszych banków i bardzo przyspieszają jego wybór. Warto wcześniej zweryfikować wszystkie opłaty, które trzeba uiścić, by nie napotkać późniejszych nieprzyjemnych niespodzianek. Wybór banku powinien być przemyślany, by uniknąć niezadowolenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *