Banki wciąż podnoszą opłaty za prowadzenie konta. Czy nadal można spotkać konto za O zł? Sprawdź

Posted by

Obecnie prawie wszyscy mamy konto osobiste, gdyż pracodawcy rzadko chcą czy prawie nigdy chcą wypłacać gotówki. Konkurencja na rynku bankowym jest dużą, więc chcąc zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty, banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego i oferują produkty, za które nie musimy płacić. Szukajmy więc konta za 0 zł. Jakie zalety ma taki rachunek?

Jak założyć konto za 0 zł? Jak działa takie konto?

Jeśli chcemy założyć konto zapoznajmy się z ofertą banków, które działają na polskim rynku. Każdy z nich ma podobne zasady działania, ale większość oferuje różne promocje, w tym prowadzenie konta za 0 zł. Zazwyczaj mają one swoje nazwy, a każdy rodzaj konta dedykowany jest innym klientom. Wyróżniamy konta ROR, oszczędnościowe, dla dzieci czy firmowe. Szukając odpowiedniego dla nas konta, za które nie chcemy płacić, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim sprawdźmy, jaka jest opłata za prowadzenie konta oraz jakie obowiązują zasady korzystania z karty płatniczej. Jeżeli bank uzależnia wysokość opłaty od spełnienia przez klienta konkretnego warunku, dowiedzmy się, jaki on jest. Pierwsze miejsca w rankingach należą do kont całkowicie darmowych, gdzie opłata za konto i kartę wynosi zawsze 0 zł i nie wymaga od klienta spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Zazwyczaj jednak są konta, które mogą być darmowe, ale dopiero przy określonej aktywności klienta (np. określona liczba lub kwota transakcji w miesiącu).

Czytaj również  Czym jest elektroniczny obieg dokumentów (EOD)

Przed wypełnieniem wniosku upewnijmy się, że wybieramy taki rodzaj konta, jaki jest adekwatny do naszych potrzeb.

Podstawowy rachunek płatniczy jako konto za 0 zł

Według polskiego prawa od sierpnia 2018 r. banki są zobowiązane do tego, by mieć w ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który przeznaczony jest dla osób, które nie mają zbyt wielkich potrzeb w tej kwestii. Jest to bowiem proste, darmowe konto dla osób, które w momencie zakładania nie posiadały rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w żadnym banku. Ten rodzaj rachunku jest dedykowany klientom, którzy nie mają dużych wymagań – chcą dokonać kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewu w miesiącu. Takie konto za 0 zł obejmuje prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku. Banki mogą jednak ustalić różną wysokość opłat dla klientów, którzy przekroczą narzucone prawem limity. Takiego rachunku nie powinny więc wybierać osoby, które aktywnie korzystają z konta i często płacą kartą. By mieć konto za 0 zł, zazwyczaj musimy wykonać kilka transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu, by nie musieć ponosić opłat za kartę oraz prowadzenie rachunku.

Konto za 0 zł to w obecnych czasach jeden z podstawowych produktów bankowych. Załóżmy konto w jednym z banków i cieszmy się z możliwości bankowości elektronicznej.

Czytaj również  Jak zadbać o płynność finansową w firmie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *